Scroll to top
INTERIOR / INDUSTRIAL PRODUCT / LANDSCAPE / WEB / BRANDING - IDENTITY DESIGN
Product

Hayal Garden Swing 2022 / Mobeva

The Hayal Swing we designed for Mobeva Garden Furniture. The product, which was created by considering two different wood species from iroko and spruce wood, was designed as ready-assembled. sports a decidedly masculine design, both from an aesthetic and functionality standpoint. reminds people to take a moment to sit back, relax and enjoy the moment.

The product was designed in three dimensions in a computer environment. After a month of hard work as a partner, the first production was carried out by the Mobeva R&D Department.

Mobeva Bahçe Mobilyaları için tasarladığımız Hayal Salıncak. Iroko ve ladin ağacından iki farklı ağaç türü düşünülerek oluşturulan ürün demonte olarak tasarlanmıştır. Hem estetik hem de işlevsellik açısından kesinlikle erkeksi bir tasarıma sahip. insanlara arkanıza yaslanıp rahatlamak ve anın tadını çıkarmak için biraz zaman ayırmalarını hatırlatır.

Ürün bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak tasarlandı. Ortak, bir ay boyunca sıkı çalışmanın ardından Mobeva Arge Departmanı tarafından ilk üretimi gerçekleştirildi.

  • Date

    Şubat 14, 2020

  • Client

    Mobeva Garden Furniture

  • Tags

    disassembled product, furniture design, garden furniture design, garden swing, hayal, industrial design, iroko, mobeva, product design, swing design, ürün tasarımı, wooden swing

Share project