Scroll to top
INTERIOR / INDUSTRIAL PRODUCT / LANDSCAPE / WEB / BRANDING - IDENTITY DESIGN
Product

Holox Garden Swing / Mobeva

The holox swing we designed for Mobeva Garden Furniture. The product, which was created by considering two different wood species from iroko and spruce wood, was designed as ready-assembled. sports a decidedly masculine design, both from an aesthetic and functionality standpoint. reminds people to take a moment to sit back, relax and enjoy the moment. This special edition swing pays tribute to Alwy Visschedym design.

The product was designed in three dimensions in a computer environment. After a month of hard work as a partner, the first production was carried out by the mobeva R&D department.

Mobeva Bahçe Mobilyaları için tasarladığımız holox salıncak. İroko ve ladin ağacından iki farklı ağaç türü düşünülerek oluşturulan ürün demonte olarak tasarlanmıştır. hem estetik hem de işlevsellik açısından kesinlikle erkeksi bir tasarıma sahip. insanlara arkanıza yaslanıp rahatlamak ve anın tadını çıkarmak için biraz zaman ayırmalarını hatırlatır. Bu özel sürüm salıncak, Alwy Visschedym tasarımına saygı duruşunda bulunur.

Ürün bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak tasarlandı. Ortak, bir ay boyunca sıkı çalışmanın ardından mobeva arge departmanı tarafından ilk üretimi gerçekleştirildi.

  • Date

    Şubat 14, 2020

  • Client

    Mobeva Garden Furniture

  • Tags

    disassembled product, furniture design, garden furniture design, garden swing, holox, industrial design, iroko, mobeva, product design, swing design, ürün tasarımı, wooden swing

Share project